polski angielski niemiecki
Piątek, 03 lipca 2020 r. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
Co warto zobaczyć?

 

W Gminie Będków mieści się kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Będkowie, który został ufundowany w 1462 r. przez Piotra i Mikołaja Spinków (zwanych również Wspinkami), ówczesnych właścicieli Będkowa. Kościół jest orientowany, murowany z tzw. cegły zendrówki. Jest to budowla jednonawowa z krótkim, zamkniętym prezbiterium, do którego przylega zakrystia i skarbczyk. Kościół był przebudowywany, głównie w XVIII w., kiedy to m.in. dostawiono kaplicę Pana Jezusa.
            Cennym zabytkiem jest pochodzący z okresu fundacji kościoła obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, znajdujący się w ołtarzu głównym. W świątyni odnaleźć można szereg tablic epitafijnych, najstarsza z 1574 r. Pozostałe wyposażenie wnętrza m.in. ołtarz główny oraz ołtarze boczne pochodzą z XVIII w. Po wejściu do kościoła zwróca uwagę przepiękny rokokowy, wyściełany czerwonym aksamitem tron biskupi, który datowany jest na II poł. XVIIIw.
            Przy murze kościelnym wznosi się murowana, ośmioboczna dzwonnica. Na cmentarzu przykościelnym zachowało się kilka kamiennych nagrobków, głównie z XIX stulecia.
Galeria